Co nowego?
- 18 października 2018
Nowe opracowanie roczników miesięcznika Archidiecezji warszawskiej z lat 1911-1939 dotyczące personaliów księży w zastosowaniu do uzupełniania bazy danych GENPARAF7 . Bardziej szczegółowy opis rozwiązań i zastosowanych metod na stronie ==> FORUM -opracowanie
Skorzystaj z darmowego słownika (Łacina Kościelna) w wersji Fraza polska i łacińska, oraz z Encyklopedii przedwojennych (w tym parafie kresowe) parafii rzymsko-katolickich umieszczonych w jednym miejscu GENPARAF7.Sprawdź co może Cię zainteresować z tematyki genealogicznej,umieszczonej w zakładkach Menu Głównego.
- 01 października 2018
Aktualnie wprowadzane do bazy danych (wyszukiwarka księży) informacje o księżach wikarych i administratorach , posługujących w parafiach warszawskich i na terenie Archidiecezji warszawskiej (uwzględnienia podziału powiatów z 2002r.). Dla genealogi rodzin ważny element wiedzy nt. kto udzielał danego sakramentu naszemu przodkowi. Ogólnie dostępne dane w niektórych parafiach, dotyczą jedynie wykazu proboszczów parafii (administratorów) z pominięciem nazwisk księży w większości( wikariuszy) ,którzy w niektórych przedziałach czasowych ubiegłych stuleci nie mieli prawa podpisywania metryk ,pomimo faktu fizycznego udzielenia sakramentu naszemu przodkowi (chrzest,ślub, pogrzeb) i fizycznego sporządzenia aktu metrykalnego, lecz wyłącznie podpisanego przez upoważnionego proboszcz bądź administratora. W pierwszym etapie zakres uzupełnień dla parafii warszawskich od 1826-1900 .Inne parafie (pozawarszawskie) z Diecezjii uzupełniane są powyżej 1900 r w ramach dostępnych metryk, a w kolejnym etapie (drugim) parafie warszawskie powyżej 1900 r w ramach przybywania publikowanych skanów metryk.
- 01 października 2018
- 23 października 2017
Obecnie trwają prace nad Schematyzmami Archidiecexji lwowskiej.
Roczniki 1875,1887,1914,1922,1930,1932,1935,1938.Diecezje (Arch) Wileńska,Łucka,Pińska są już wykonane i zamieszczone. Patrz na Księża w parafii. Dotyczy to nowej wersji GENPARAF7 (stara wersja genparaf nie jest już modernizowania i jest obecnie NIE dostępna.
- 28 sierpnia 2016
Z przyczyn ekonomicznych zaprzestano działalności w domenie (http://www.forum.mazowieckie.tg) tj. 7 lat działalności od września 2009 r. Obecnie archiwum tego forum znajduje się w domenie znajdzprzodka.pl.
Tematy szkoleniowe z zakresu indeksacji ksiąg parafialnych (dla wolontariuszy),oraz wykonywania indeksacji cmentarzy i map ,w tym wirtualnego zwiedzania cmentarzy w technice 3D dalej będą kontynuowane.
Ciekawostki indeksacyjne oraz oferty wymiany w antykwariacie genealogicznym będą kontynuowane.
- 27 stycznia 2016
Program do eksportu z indeksacyjnego arkusza excela (np.100 roczników małżeństw -cała parafia).Opis na Forum MazTG (obecnie na znajdzprzodka.pl w zakładce Ex-Forum MazTG w menu głównym) 100-letni Gedcom -kliknij na link .Zrzut ekranowy =>Eksporter XLS----->GED (Gedcom)
Uruchomiono CZAT -sprawdź działanie CHAT on Line (czat).
Można pytać w czasie rzeczywistym.Nie wymagane posiadanie własnego komuniukatora.Do rozmowy nie potrzebne jest własne konto.Użytkownik może zalogować się jako gość podając jedynie Nick i miejscowość
Indywidualne Korepetycje z zakresu komputera oraz programów w dziedzinie Genealogia.Zakres -różne poziomy umiejętności.Od podstaw obsługi do wykonywania skomplikowanych operacji potrzebnych w Genealogii(bazy danych ,wizualizacja 3D).Programy genealogiczne ,graficzne itd. Oferta dla osób starszych posiadających komputer i zainteresowanych Genealogią (szerokie pojęcie Genealogii). z terenu Warszawy.Korepetytor również 60-latek. Zainteresowani kierują zgłoszenia na adres emailowy administratora. KONTAKT W e-mailu należy podać tel.Kontaktowy i krótki opis poziomu wiedzy komputerowej ,oraz zakres potrzeby w realizowaniu zainteresowania Genealogią. Cennik godzinowy w zależności od poziomu wiedzy komputerowej zainteresowanego do uzgodnienia indywidualnie. (możliwy kontak via SKYPE).
Stara wersja opracowania (z małymi poprawkami) na komputery stacjonarne.
Plik wynikowy jako wykonywalny (exe). Testowany od WinXp- Win7(x86,x64). Wersja ta nie wymaga już instalacji wtyczek(Unity WebPlayer) do przeglądarek Internetowych,które często się zmieniają (wersje wtyczek w zależności od używanej przeglądarki internetowej).
Nie jest to wersja przeglądarkowa on-line/off-line (przeglądarki typu IE,Mozilla,Chrome nie mają tu zastosowania)
Całość rozpakowana do katalogu domyślnego CMPOW .Uruchomienie pliku CmPowsWa.exe
(dla bezp. plik spakowane ,do pobrania jest 192,58Mb).=
Pobierz spakowany program
Opisy funkcji i sterowania z klawiatury + mysz (urządzenia mobilne są bezużyteczne dla tej aplikacji) na
stronie INSTRUKCJE I OPIS
Forma wyświetlania wyników wyszukiwania przy użyciu Wyszukiwarki-po kądzieli uzależniona jest wyłącznie od administratora danej bazy np. bazy tylko jednej parafii (wszystkie zdarzenia łącznie ze 100-lat lub więcej), bazy zawierającej 100-lat (dekanatu) tj np 10 parafii itd.,regionu,powiatu,województwa. Ze względu na już zastosowaną filtrację (w trakcie wyszukiwania) ilość wyników do wyświetlenia jest automatycznie ograniczona ,ponieważ wpisując nazwisko i imię matki+rodowe + imię ojca w pola wyszukiwarki i oczekując pokazania wyniku ilość dzieci z tego małżeństwa jest wiadomym ,że wynik to np max 20 rekordów ich dzieci w urodzeniach (super wielodzietne małżeństwo),potem (nazwiska rodziców występujące w małżeństwach tych dzieci ,oraz w zgonach tych dzieci (nazwiska imiona rodziców).max do wyświetlenia 100 rekordów,więc praktycznie potrzeba sortowania kolumn w wynikach wyświetlania nie zachodzi.(wyszukiwarki posiadające wiele pól wpisowych) Inaczej już jest jeśli poszukujący wpisze tylko w jedno pole wyszukiwarki np. nazwisko rodowe matki ,wówczas może wystąpić znaczna ilość wyników do wyświetlenia (bo zapytanie do bazy jest mało precyzyjne) i potrzebne jest w wyświetlanych wynikach przeszukania odpowiednie sortowanie wyświetlanych w/g kolumn. Zestaw po kądzieli (wyszukiwarka + wyświetlenie wyników) posiada obecnie sortowania wszystkich wyświetlanych kolumn (11) alfabetycznie,poprzez kliknięci przycisku sortuj nad nazwą kolumny (np. Imię matki -sortuj) (Imię ojca -sortuj) itd. Przy mało precyzyjnych zapytaniach do bazy jest to element konieczny ,np. wyszukiwarki działające jedynie na zasadzie przeszukiwania bazy danych po nazwisku. (brak innych pól do wpisywania np. imion zarówno osoby poszukiwanej jak i jej rodziców itd.) Oczywiście zastosowano limit wyników wyświetlania ,jako zabezpieczenie przed ściągnięciem całej bazy. Zrzut ekranowy widoku wyników wyświetlania (uwzględniający widok przycisków sortuj nad nazwami kolumn). Przykładowy wynik wyszukiwania po wpisaniu w nazwisko matki(wyszukiwarka) słowa "Cich" (fragment ekranu) i w przeglądarce typu np.Firfox ekran przesuwany do limitu(wyznaczonego przez admina bazy) .Brak stronicowania (podziału na strony uwzględniające np 50 wyników na stronę),wówczas sortowanie np 1000 rekordów (np. taki limit). Załącznik widoku wyników wyświetlana i sortowania w kolumnach w zakładce dodane.
Opracowana parafia BOGLEWICE. 150-lat w aktach metrykalnych parafii. Fota zrzutu ekranowego w zakładce dodane.
Zmiana trybu działania wyszukiwarki(działająca od 1.11.2011r).DEMO już niedostępne!.Tylko forma emailowa zgodna z poprzednią treścią wpisywaną w pola wyszukiwarki.
Zastosowanie tagu v.NN w sumariuszu (brakujący)w par.Św.Aleksandra w roku 1859 ZGONY Wzór dostępny w zakładce Wyszukiwarka (po kliknięciu na ikonie parafii) znaleźć pogrubioną nazwę rocznika i zdarzenia.Są również uzupełnienia sumariuszy ze Św.Andrzeja.Uwaga!!! W bazie DEMO nie są umieszczane żadne poprawki ani uaktualnienia właściwej i docelowej bazy danych.
Wchodząc na stronę
WEBTREES należy wybrać nazwę drzewa (ikona Strona główna).Znajdują się tam nazwy drzew rodzin(Kilkanaście). Numery akt metrykalnych w zakładce NOTATKI (dotyczy osoby i rocznika zdarzenia). Drzewo rodziny: MAREK , Drzewa rodziny: CICHOCKI zrealizowane w nowej wersji WEBTREES
-w linkach poniżej:
Marek_Grabów
Cichocki-Boglewice
,
Cichocki-Warszawa
Kurs i opis wykonania planu-mapki lokalnego cmentarza parafialnego z dostępnych mapek w skali 1:1000 w systemie Wirtualnego spaceru po cmentarzu na stronie nowopowstającego MazowieckiegoTG =>Wirtualny spacer po cmentarzu w 3D
Opisy tylko dla zalogowanych.Dostępne przykłady dla cmentarza małego i dużego.Dodatkowo można uzyskać jeszcze 3 mapki w skali 1:1000 dla cmentarza parafialnego w Konarach (k.Góry Kalwarii),Chynowie k.Grójca ,oraz pobliskiego Drwalewa.
Instrukcja obsługi pobierania pliku na dysk własny.Pobrać plik o nazwie CMWEB.zip z serwera:
na tu link => Spakowany CMWEB.zipi rozpakować np: na dysku C:\CMWEB (nie tworzyć nowego katalogu).
-a.) prędkość pobierania uzależniona jedynie od łącza (pobieranie) czas skrócony z 15 min do max 1 min.
-b.)korzyść -wielokrotne odpalanie programu bez konieczności ponownego ściągania pliku (brak keszowania ,bo plik pod stałą nazwą zapisany jest już na dysku). Nie trzeba również wielokrotnie instalować Unity Web playera.
- warunek Wtyczka Unity Web Player musi być zainstalowana wcześniej (Wtyczka tylko 600Kb).
=> http://unity3d.com/webplayer (Aktualna wersja)
Program odpalamy klikając w Windows Eksplorerze na plik o nazwie CMWEB.html ,uruchamia się automatycznie przeglądarka internetowa (Internet Explorer,Firefox,Chrome,Opera itp).Ładowanie do pamięci komputera może potrwać 30s. Napis na (zielono) Zacznij Zwiedzanie -załadowuje się już do programu ,rozpoczynając możliwość sterowania postacią zwiedzającego. Wyjście do trybu okienkowego = escape. Zamknięcie programu wyjście z przeglądarki (czerwony X przeglądarki). Inne informacje dotyczące programu na stronie forum nowopowstającego Mazowieckiego TG.
Wstępny etap weryfikacji list pochowanych do aplikacji Zwiedzanie Cmentarza Powstańców Warszawskich w 3D zakończony.Stan aktualny zgodny z oficjalnymi wykazami na dzień 15.01.2013 Zapraszamy do zwiedzania i osobistej weryfikacji nazwisk w ramach zwiedzania w 3D. Program na => https://znajdzprzodka.pl/CMWEB/index.html Wybierać tryb pełnoekranowy przeglądarki do zwiedzania.Efekty w trybie okienkowym są mniej wyraziste .
Prezeniesiony z poprzednej lokalizacji GENPARAF z możliwością dokonywania wpisów dla chętnych do wymiany pomiędzy sobą zindeksowanych roczników z poszczegłonych parafi, oraz skanów.Zasada antykwariatu genealogicznego opisywanego na forum nowopowstającego Mazowieckiego Towarzystwa Genealogicznego.Silnik edytora oparty o Mediawiki.Modyfikacja polegająca na zatwierdzaniu przez Administratora loginu nowego użytkownika i dostępu do edycji, mającego na celu zabezpieczenia przed spambotami dokonujących automatycznie niechcianych wpisów.Aktualny adres GENPARAF
=> Nowy adres do GENPARAF7-Wejście do encyklopedii parafii
.Adres email dla nowych użytkowników-rejestracja to: Genparafwp.pl Uwaga! zamienic w adresie słowo "małpa" na symbol małpy.
Informacje dotyczące indeksacji parafii Nawiedzenia NMP. Zgony z "lat rosyjskich" w systemie poszukiwań małżonków.Patrz tekst (ikona NAW_NMP) w zakładce wyszukiwarka.
Funkcja rozróżniania płci osoby (żeńska,męska) już działa. Ustawienie domyślne Wszystkie osoby (obie postaci z ptaszkami 2-ga wersja obie postaci bez zaznaczeń) Odznaczenie jednej postaci (jeden ptaszek) daje wynik szukania mężczyzny lub kobiety .Szczególnie chodzi o nazwiska nierozpoznawalne po końcówce jak również końcówce -ka dla nazwisk typu np.Konopka.
Na ukończeniu realizacja funkcji rozróżniania płci osoby (żeńska,męska). W wyszukiwarce będzie dodana do postacji osoby -postac żeńska z opcjami wyboru (ptaszek).Ma to na celu zawężenie ilości wyświetlanych wyników w przypadku bardzo popularnych nazwisk.
Dodane drzewka promocyjne do dalszego samodzielnego uzupełniania.Planowane około 15 drzewek.Ze względu na limit osób w drzewie (do 25O bezpłatnie) nie umieszczono wszystkich osób aby dac możliwoś uczestnictwa i edycji osobom zainteresowanym rozwojem drzewa.
Nazwiska tu link =>
Wykaz Drzew genealogicznych rodzin
Przeczytaj informacje bieżącą.+DODTEK
-znajduje się w linku poniżej
Link do artykułu
Przedłużony został okres testowy wyszukiwarki. Wkrótce zostanie ona zoptymalizowana pod kątem ułatwienia wyszukiwania i maksymalizacji efektywności.
W związku z dużym zainteresowaniem dotyczącym pomocy w wyszukiwaniu został założony specjalny wątek na forum nowopowstającego Mazowieckiego Towarzystwa Genealogicznego. Można pytać będąc niezalogowanym -
tu link Link do artykułu
Serwis aktualnie działa w trybie testowym. Prosimy o komentarze i uwagi co do działania strony i wyszukiwarki (znajdzprzodkagmail.com).
Uruchomiony został serwis znajdzprzodka.pl, dzięki któremu możesz odnaleźć swoich przodków. W chwili obecnej dostępna jest wyszukiwarka demonstracyjna obejmująca obszar parafii Św. Stanisława (baza przykładowa) w Warszawie (lata 1826-1900). Życzymy owocnych poszukiwań!