Zwiedzanie Cmentarza Powstańców Warszawskich w 3D

komunikaty, apele, oświadczenia, rezoulcje i inne "poważne" sprawy

Moderatorzy: marksp, JanuszStankiewicz

marksp
Site Admin
Site Admin
Posty: 494
Rejestracja: 27 marca 2018, 11:51 - wt

Zwiedzanie Cmentarza Powstańców Warszawskich w 3D

Post autor: marksp » 28 grudnia 2012, 04:48 - pt

Wersja robocza (jeszcze nie finalna) pojawiła się już do testowania na http://znajdzprzodka.pl/CMWEB/index.html
Jest to wersja mocno okrojona w stosunku do wersji na platformę Windowsa.(takie ograniczenia niestety ma internet).
Potrzebna jest tylko bezpłatna i szybko instalująca się przeglądarka do tego typu aplikacji internetowych (podobna zasada jak Google).Szybkość zależy jedynie od łącza internetowego i posiadanego komputera.Trzeba pamiętać aby, w przeglądarce tej wybrać tryb pełnoekranowy,bo domyślny to okienkowy.Sterowanie i nawigacja opisane w Meniu-Pomocniku.(ogranicza się do do takich funkcji jak odczytanie nazwisk z kwatery (również tych których brakuje na tablicy nagrobkowej ) , możliwość zapalenia znicza na kwaterze ,położenia kwiatów .Głównym "przewodnikiem" jest "Celownik-Kursor" zmieniający kształt i kolor w zależności od możliwości wykonania jakiejś akcji na wybranej kwaterze-nagrobku.W lewym górnym rogu wyświetlany jest aktualny Nr kwatery-nagrobka (widoczność celownika to ok.50m) ,a w lewym dolnym podpowiadacz co możemy wykonać na wybranym obiekcie.Na razie nie są zablokowane funkcje chodzenia na skróty po kwaterach ,ale nie można przejść przez nagrobek,mur cmentarny ,czy żywopłot ogrodzenia.

W pełnej wersji "domowej" dostępne są bazy i przeszukiwanie w całej bazie pochowanych,jak również e bazie ekshumowanych, oraz dostępne wybrane dane z Powstańczych biogramów.
W wielu przypadkach rozszerzone o nr metryki zgonu z parafii.
Funkcje dźwiękowe (piosenki powstańcze) .elementy krajobrazu itd.

Opinie i potrzeby (ulepszające funkcjonalność) można przesyłać na podany adres e-mail.
Trzeba mieć jedynie na uwadze jakie ograniczenia ma internet ,wiedząc ze nie wszystkie funkcje da się przenieść jako wykonywalne za pomocą przeglądarki internetowej.

Z uwag praktycznych:
Znając nasze upodobania do hojności ,zapalenie zbyt wielu zniczy lub położenie zbyt wielu wiązanek kwiatów ograniczy naszą szybkość poruszania się, gdyż "wyrenderowanie" jednej
wiązanki lub znicza, zajmie dużo pamięci operacyjnej komputera.Należy pamiętać że aplikacja
nie używa grafiki 2D (wyłącznie textury modeli) a wszystkie elementy to 3D, również kwiaty i znicz (nie ma animacji typu płomień świecy animowany GIF lub wiązanka kwiatów to obrazek 2D).

marksp
Site Admin
Site Admin
Posty: 494
Rejestracja: 27 marca 2018, 11:51 - wt

Re: Zwiedzanie Cmentarza Powstańców Warszawskich w 3D

Post autor: marksp » 12 stycznia 2013, 20:47 - sob

W wersji testowej wybrano (po testach i uwagach zwiedzających) wersję wyświetlania list pochowanych w danej kwaterze na zasadzie -lista widoczna w niezmiennym widoku panoramicznym (bez stosowania oddzielnego okna wyłącznie tekstowego).Zaleta to możliwość zbliżenia widoku nagrobka i porównanie z aktualnie wyświetlaną listą bez konieczności zapamiętywania listy i ponownego powrotu do widoku nagrobka.Zoom tablicy nagrobkowej -rolka myszy (uwaga na różne czułości i rozdzielczości myszy - przy powrocie do pozycji przed zoomem).Zoom jest regulowany .O stałych wartościach jest dużo prostszy, ale mniej wygodny.Testowana wersja z blokadą ruchu myszy przy wyświetlani listy jest mniej wygodna i użyteczna przy sprawdzaniu wyświetlana lista-zawartość płyty nagrobka.Zaletą tej drugiej było zabezpieczenie przed przypadkowym trafieniem celownika na sąsiedni nagrobek.Z pewnością będą jeszcze modyfikacje.
Konstrukcja samej Listy to wyświetlanie 2 rzędowe ,2x po max 35 nazwisk.Scrolowanie
Listy w systemie panoramy nie jest możliwe bez niewygodnego podziału ekranów na 2 różne widoki.

Pierwsza kolumna to nr Alfabetycznej Listy wszystkich znanych z nazwiska pochowanych (stan listy to rok 2010). Nr 0000 -oznacza brak na liście, a znajdującego się na płycie nagrobkowej lub Wymieniany przy Nieznanych Np Nieznani-70.
Druga i trzecia to Nazwisko i Imię ,czwarta to Nr Kwatery z nr rzędu
Np 001-R-02-T Kwatera Nr 1 Rząd 2 .na końcu litera T-oznacza Tablicę nagrobkową (do oznaczeń na liście czy nazwisko umieszczone na liście pochowanych znajduje odzwierciedlenie na płycie nagrobkowej (do uzupełnienia).

Wywoływanie listy poprzez naciśnięcie "p" z klawiatury ,kasowanie bieżącej listy klawiszem
"o". Aby powrócić do widoku czystej panoramy każdorazowo należy wyczyścić ekran po użyciu wywołania listy.

Lista wstawiona tylko dla początku zwiedzania ( Kwatery 135A-W i 136-156)
Kolejne elementy wstawianych list są na bieżąco aktualizowane w kolejnych
podwersjach, wstawianych co kilka dni.

marksp
Site Admin
Site Admin
Posty: 494
Rejestracja: 27 marca 2018, 11:51 - wt

Re: Zwiedzanie Cmentarza Powstańców Warszawskich w 3D

Post autor: marksp » 14 stycznia 2013, 20:26 - pn

W woli wyjaśnienia niezorientowanym w temacie ,iż w aplikacja internetowa Zwiedzanie Cmentarza Powstańców Warszawskich w 3D nie ma na celu zastępowanie dostępnej i aktualnej listy pochowanych (na bieżąco aktualizowanej) dla poszukiwaczy szybkiej i bezpłatnej informacji (5-cio minutowi genealodzy ze słomianym zapałem).Tacy poszukiwacze nie są zainteresowani zwiedzaniem cmentarza i ludzi tam pochowanych, oraz poświęcaniem takiej ilości czasu na genealogię.Ich interesuje jedynie szybka lista dająca odpowiedź ,czy interesujące ich nazwisko jest na liście czy nie ma. Stąd główny nacisk nie jest położony na wmontowywanie w program ,wyszukiwania nazwisk.W przyszłości o ile informacje będą zawierały więcej danych niż ogólnie obecnie dostępnych ,zostaną podane linki (jest już wiele takich).Użyta baza pochodzi z 2010 r i choć niewiele się różni od obecnej z 2013 r (głównie osoby poległe w 1939r) to jednak różnice istnieją.W miarę możliwości różnice zostaną doprowadzone do stanu aktualnego.

Zwiedzanie ma na celu zapoznanie się z elementami, które nie są zawarte w suchej informacji z listy (postać wykazu osobowego nazwisk) ,takie jak topografia cmentarza ,wygląd płyt nagrobkowych, oraz sprawdzeniem osobistym czy wymienione nazwisko w liście ,znajduje się na płycie nagrobkowej.Wiele nagrobków nie ujętych w liście ,posiada jedynie informację o ilości pochowanych w kwaterze (osoby nieznane) których nie można umieścić w wykazie osobowym ,bo nieznany to nie jest nazwisko.Są one umieszczone jedynie w wizualnej liście przy nagrobku w prezentowanym programie. (stąd też różnice w ilości kwater z listy i fizycznie istniejących np Kw 135C i wiele innych). Kolejnym elementem tego zwiedzania są funkcje zapalenia znicza,położenia kwiatów i inne ,których nie oferuje wykaz osobowy.

Z pewnością przydałaby się na stronie z aktualną bazą informacja o przybyłych nowych informacjach np stan na 2010,2011 ,2013 itd.

Ponadto wiele osób szczególnie z zagranicy nie ma możliwości osobiście odwiedzić cmentarza, a listy nie zawsze odzwierciedlają faktyczny stan.

marksp
Site Admin
Site Admin
Posty: 494
Rejestracja: 27 marca 2018, 11:51 - wt

Re: Zwiedzanie Cmentarza Powstańców Warszawskich w 3D

Post autor: marksp » 16 stycznia 2013, 04:34 - śr

Kwatery 01-159 zsynchronizowane z aktualną bazą z 2013 r + WIZUALNE ilości osób pochowanych jako nieznane.Pozostałe kilka kwater z 1939 r trwa weryfikacja i dopasowywanie danych do tablic (niezgodności między napisami na tablicach,numeracja i oznaczenia ,a wykazem z bazy danych).

marksp
Site Admin
Site Admin
Posty: 494
Rejestracja: 27 marca 2018, 11:51 - wt

Re: Zwiedzanie Cmentarza Powstańców Warszawskich w 3D

Post autor: marksp » 18 stycznia 2013, 10:48 - pt

Dość spora łamigłówka z Kwaterami oznaczonymi jako A i B (6 tablic dwustronnych) gdzie z bazy wynika
co innego ,a faktycznie na tablicach są inne napisy .Do oczywistości należą takie pomyłki jak wykucie przez majstra na 2 płytach Kwatery A napisu Kwatera A-P-R II ,ale również w bazie znajdują się wpisy nie adekwatne do rzeczywistości Też są dwa różne zapisy dla kwatery A Prawa jedna prawidłowa ,druga błędna.Trudno przypisać nazwiska (dodane) nie uwidocznione na Tablicach.

Ze względu na zwiększone ilości w stosunku do 2010 r ilości nazwisk (przybyło) zastosowano dla Nagrobków wielo-tablicowych Kw 160,164,168 oraz A i B rozdział na Tablice numerowane np Kw160-1,160-2,160-3
(w większości dotyczy to tablic symbolicznych, osób pochowanych na innych cmentarzach).Forma Alfabetyczna (Nazwisk) przypisana jest dla całości Kwatery i kończy się na Tablicy nr 4 mimo ze kwatera posiada ich 9 (Wystarczająco miejsca przy podziale 70 na ekran).Nie można zachować kolejności ze względu na dopisanie niektórych nazwisk, które nie widnieją na tablicy (należałoby wówczas jedną tablicę poświęcić na nazwiska dopisane co niezgodne byłoby z zawartością tej tablicy).W tych przypadkach każdorazowo należy wyczyścić ekran "o" aby przechodząc do kolejnego numeru tablicy ,otrzymać dalszą część listy nazwisk wymienionych w tej kwaterze (nie koniecznie tu pochowanych).

Dalsze funkcje w realizacji,

marksp
Site Admin
Site Admin
Posty: 494
Rejestracja: 27 marca 2018, 11:51 - wt

Re: Zwiedzanie Cmentarza Powstańców Warszawskich w 3D

Post autor: marksp » 20 stycznia 2013, 00:27 - ndz

Można sprawdzać już nazwiska stan porównywany z bazą na dz.15.01.2013.
Dla Kwater wielo-tablicowych zawierających ponad 70 nazwisk - przypisanie alfabetyczne np 160-1 ,160-2 itd w/g w/w informacji w poprzednim poście. Osoby posiadające wiedzę i dodatkowe informacje nt pochowanych winni zgłosić to na odpowiednim formularzu do prowadzących oficjalny wykaz.

Zwiedzający mogą naocznie zobaczyć jakie ilości osób pochowanych jest w danej kwaterze jako nieznane.
Są to ilości znaczne ,a ich zmniejszenie zależy od aktywności ludzi którzy posiadają jakąś wiedzę. Mimo że upłynęło prawie 70 lat ,wciąż bezimienni tu pochowani mają szansę na odzyskanie swej tożsamości.

marksp
Site Admin
Site Admin
Posty: 494
Rejestracja: 27 marca 2018, 11:51 - wt

Re: Zwiedzanie Cmentarza Powstańców Warszawskich w 3D

Post autor: marksp » 29 stycznia 2013, 17:58 - wt

Wstępny etap interakcji zwiedzającego już na półmetku.W kwaterach 135A-W i 136-156 oprócz dostępnej wcześniej wizualnej listy pochowanych (i nieznanych) wraz z zoomem płyty nagrobkowej doszły możliwości zapalenia na wybranej kwaterze wirtualnego znicza bądź położenia wiązanki wirtualnych kwiatów.
Kontynuowana jest praca przy innych kwaterach np. dwu-rzędowych wymagająca podziału obszaru kwatery ograniczonej jednym wspólnym obramowaniem ,aby umożliwić w/w czynności (kwiaty,znicz) w pobliżu płyty nagrobkowej zawierającej nazwiska ,lub będące wymienionymi jedynie na liście, w kwaterze jako pochowanymi w rzędzie I lub II. (strony przód-tył płyty nagrobkowej)
W realizacji również funkcja dla "rozpędzonych" w stawiani zniczy i kładzeniu wirtualnych kwiatów (zbyt duża ilość ogranicza potem możliwości poruszania się zwiedzającego) ,nie jest to przeszkodą dla szybkich procesorów i dobrej karty graficznej oraz dużej przepustowości internetowej ,ale posiadacze "średniaków" będą odczuwali.Na wstępie po zainstalowaniu przeglądarki do tego typu plików ,ustawić prawym przyciskiem myszy wyświetlanie na pełnym ekranie (go to FullScreen).Tryb okienkowy nie oddaje pełni możliwości dla zwiedzającego.

Kolejnym elementem ,który jaki ze względu na uwarunkowania techniczne (internet) ,tak również podkreślające charakter miejsca (cmentarz), nie umieszczono roślinności (charakter parkowy) ,aby
uświadomić wielu osobom traktującym to miejsce przede wszystkim jako park i spacerniak dla swoich czworonogów (wiele informacji i zdjęć o pozostałościach po takich spacerach).Fakt iż cmentarz nie posiada bram wejściowych, nie zwalnia ludzi od myślenia i zachowania szacunku dla miejsca jakim jest cmentarz.Z pewnością żaden z tych spacerowiczów nie zastanawia się nad tym ,co by zrobił innemu podobnemu do niego ,gdyby zobaczył że inny czworonóg ,załatwiał swoje potrzeby na mogile jemu bliskiej osoby lub w obrębie cmentarza.

marksp
Site Admin
Site Admin
Posty: 494
Rejestracja: 27 marca 2018, 11:51 - wt

Re: Zwiedzanie Cmentarza Powstańców Warszawskich w 3D

Post autor: marksp » 02 lutego 2013, 04:44 - sob

Kolejny zakończony podetap prac umożliwia zwiedzającym zapalenie znicza na wszystkich mogiłach.Znicze stawiamy w obrębie tablicy z nazwiskami (lub rzędu nr1 lub 2 jeśli nazwisko wymienione jest jedynie w liście z zaznaczeniem rzędu w kwaterze dwu-rzędowej).Tablice posiadające przód-tył mają możliwość po jednym zniczu dla danej strony. np kwatery 1-51 (2 x znicz ,2x wiązanka kwiatów)
Na finiszu przypisywanie wiązanek kwiatów do kwater (większość zrobiona można kłaść również kwiaty).

Dla testujących swoje komputery możliwość sprawdzenia własnych maszyn "czy dam radę postawić i zapalić wszystkie znicze" dostępne na cmentarzu. (kilkaset) i swobodnie poruszać się dalej podczas zwiedzania.

Nie jest to test jakiś specjalny ,bo zaledwie kilkanaście elementów znicza (do renderingu) to nic ciężkiego w porównaniu z ok.400 elementów składających się na jedną wiązankę kwiatów.Ilość wiązanek kwiatów możliwa do położenia jest dokładnie taka sama jak ilość zniczy.Próba położenia wszystkich wiązanek oraz zapalenia wszystkich zniczy na cmentarzu i w dalszym ciągu płynne poruszanie się podczas zwiedzania,pokaże testującemu wartość jego komputera.
Dodanie do tego modeli drzew 3D ( 1 drzewo 1000 detali) i innej roślinności 3D ,ozdobników tereny itd wielokrotnie przekroczyłoby ilości elementów użytych do modeli cmentarza (nagrobki i inne).Celem jest pokazanie tablic nagrobkowych,wizualnej listy i rozmieszczenia mogił .(dodatkowe elementy to znicz i kwiaty).

Potem nastąpi finalizacja (szczegóły,rendering,poprawki).Może dodatkowe funkcje zgłoszone i niezbędne oraz możliwe do realizacji w wersji internetowej.Wersja off-line ma wielokrotnie większe możliwości.

marksp
Site Admin
Site Admin
Posty: 494
Rejestracja: 27 marca 2018, 11:51 - wt

Re: Zwiedzanie Cmentarza Powstańców Warszawskich w 3D

Post autor: marksp » 03 lutego 2013, 14:25 - ndz

W związku z pytaniami krótka instrukcja instalacji bezpłatnej przeglądarki do 3D (Unity Web player)

Interakcje zwiedzającego możliwe do realizacji w wersji internetowej Zwiedzanie Cmentarza Powstańców Warszawskich w 3D.
1.Postawienie i zapalenie znicza na wybranej mogile(kwaterze) ,czyli komu stawiamy i zapalamy znicz pamięci ( poległemu z rodziny ,znajomemu).
2.Położenie wiązanki kwiatów jak poprzednio.
3.Zoom tablicy nagrobkowej (rolka myszy).Sprawdzenie czy interesujące nazwisko znajduje się na tablicy (nie tylko wymienione w liście poległych)
4.Sprawdzenie w wizualnej liście przypisanej do kwatery ilości osób pochowanych jako nieznane.

Krótka instrukcja step-by-step dla osób nie posiadających zainstalowanej wcześniej bezpłatnej przeglądarki do aplikacji typu 3D Unity Web Player.(specjalny format pliku).

Link do aplikacji http://znajdzprzodka.pl/CMWEB/

1.Zainstalować aktualną bezpłatną wersję (link do strony wydawcy przeglądarki).
http://znajdzprzodka.pl/CMWEB/Unity.jpg
2.Wczytanie pliku do przeglądania.
http://znajdzprzodka.pl/CMWEB/start8x6.jpg
3.Ustawienie pełnoekranowe
Prawy przycisk myszy –Go Fullscreen
http://znajdzprzodka.pl/CMWEB/program8x6.jpg
4.Ekran pomocnika –nawigacji
http://znajdzprzodka.pl/CMWEB/pomocnik.jpg
W trakcie zwiedzania „podpowiadacz” (prawy dolny róg ekranu)
Górny Lewy róg ekranu Nr Kwatery i wyświetlanie na żądanie (p z klawiatury) listy pochowanych we wskazanej kwaterze.

marksp
Site Admin
Site Admin
Posty: 494
Rejestracja: 27 marca 2018, 11:51 - wt

Re: Zwiedzanie Cmentarza Powstańców Warszawskich w 3D

Post autor: marksp » 05 lutego 2013, 13:35 - wt

Zwiedzanie rozpoczynamy od Tablicy Informacyjnej cmentarza ,potem kierunek dowolny (wybrany przez zwiedzającego). W przypadku kiedy zwiedzający nie chodzi ścieżkami ,a wybierze jakąś drogę na skróty może wpaść w jakąś dziurę.Ratuje się wówczas poprzez skok z pułapki -klawisz spacja (inaczej jump).
Spacja używania jest również do obejrzenia płyty nagrobkowej umieszczonej poziomo na wysokim nagrobku
(G-Big).Na placu głównym zwrócić uwagę na poziomą tablice wmurowaną w podłoże (zaznaczona na stałe zniczem i kwiatami).

ODPOWIEDZ