Modele i opisy

marksp
Site Admin
Site Admin
Posty: 494
Rejestracja: 27 marca 2018, 11:51 - wt

Modele i opisy

Post autor: marksp » 22 marca 2015, 17:45 - ndz

Nie jest możliwym obecnie ,dokładne odwzorowanie modelu 3D nagrobka,obelisku,monumentu,kaplicy itd. projektowanych przez rzeźbiarzy,architektów itp. na specjalne zamówienia.Dotyczy to w większości starych części cmentarzy.

W przyszłości będzie to możliwe przy zastosowaniu sporej ilości kamer (ujęcia z różnych pozycji, perspektywy itd.) i wówczas wykonanie tych czynności (precyzyjne ujęcia), pozwoli programom 3D na podstawie szeregu wykonanych zdjęć ,na precyzyjne stworzenie modelu 3D obiektu wyglądającego dokładnie jak w rzeczywistości.Obecnie wykonanie takiego modelu zajęłoby bardzo dużo czasu.Jeśli pomnożyć to przez liczbę potrzebnych i niestandardowych modeli wówczas na wykonanie wizualizacji całego cmentarza nie starczyłoby życia jednej osoby.

Stąd też stosowane są formy modeli zastępczych np:
Model grobu ziemnego pojedyńczego (bez obmurowania) czyli zwykły kopczyk piaskowy(ziemny)
Model grobu ziemnego podwójnego (bez obmurowania)

następnie j.w to samo ale z niskim obmurowaniem (x1,x2 i xX-mogiły zbiorowe),z wysokim obmurowaniem (środek z ziemią)

Kolejnymi to już grobowce x1, x2 i wielo osobowe nakrywane płytami (wysokie ,niskie)

Potem Grobowce rodzinne ,kaplice i cały szereg zastępczych przypominających ale nie odpowiadających rzeczywistości.

Należy pamiętać ze w rzeczywistości pomimo tego samego rodzaju nagrobka, może się on różnić dodatkowymi różnymi ozdobami (odcieniami kolorów itd).

Niwelowanie tych różnic można dokonywać przez pokazywanie fotografi orginału po naciśnięciu na nagrobek modelowy.

Należy pamiętać że nagrobki po wykonaniu już wizualizacji będą modernizowane i już nawet pół roku mogą zmienić wygląd i rodzaj nagrobka.Najważniejszym elementem jest tu topografia cmentarza(alejka,rząd,kwatera itd) i umiejscowienie grobu (nagrobka).

Elementy dodatkowe to możliwość wyszukiwania grobu i nazwiska.Za x-lat ziemne groby zanikną ,a na tych miejscach zostaną pochowane inne osoby.Odwiedzająca rodzina (z zagranicy ) po 30-latach pamiętając nawet dokładnie miejsce pochówku bliskiej osoby (znajomego) nie znajdzie śladu po grobie.


Wizualizacja jest elementem bieżącym (i dla potomnych) jaki historia ,dokładnie tak samo jak burzenie starych domów i budowanie na ich miejscu nowych (i różnych obiektów).

Na razie dostępnych ok 30 modeli (standardów) rozbudowywane i modernizowane.Pytać u autora postu.

ODPOWIEDZ