WYJAŚNIENIE

Z GENPARAF7
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

zasady

  • Pierwszy cel nie wymaga komentarza
  • Drugi cel.:Zebranie informacji dotyczących parafii w jednym miejscu potrzebnych genealogom.

Wiele stron Diecezjalnych podaje informacje o swoich parafiach w sposób uporządkowany i czytelny dla każdego,ale jest duża ilość takich stron internetowych ,gdzie informacje są umieszczane w sposób przypadkowy a do tego niekompletne lub czasami niezbyt aktualne. Nie dopracowano się jednolitej formy podawania tych informacji w skali kraju i dlatego jeśli jedna strona podaje te, to brakuje innych. Raczej trudno się spodziewać,że w najbliższym czasie na życzenie "garstki" genealogów, wszystkie uaktualnią i zaprezentują jednolity styl i formę, która zainteresowałaby właśnie genealogów ,uwzględniając wszystkie potrzebne im informacje.Nie wszystkie zawarte tam informacje są niezbędne w poszukiwaniach genealogicznych, dla przykładu godz. Mszy ,czy inne dotyczące aktualnych mieszkańców parafii (a nie byłych parafian np. z drugiego końca kraju).Więc nie pora na oczekiwanie ,że może ktoś to zrobi (nie wiadomo kiedy i czy stanie się to realne za naszego życia),a trzeba "zawinąć" rękawy i zrobić to własnymi rękoma.Wielu bywało jaki w parafiach tak i w archiwach i jest doskonale zorientowana co jest ,a czego nie ma lub brakuje.Podzielenie się tymi informacjami nic nas nie kosztuje.

Pamiętajmy o zasadzie w genealogi.Dzisiaj nie interesuje mnie parafia np. w lubelskim ,a jutro się to zupełnie zmieni, bo odkryłem wczoraj, że i tam muszę zacząć poszukiwania.Nigdy nie mamy pewności gdzie nasze odkrycia nas zaprowadzą w konieczności poszukiwań.

W tej samej materii dotyczącej: np wielu opracowań genealogicznych (publikowanych lub nie)które leżą gdzieś w archiwach i czekają dopiero w kolejce na skatalogowanie i ujawnienie ich istnienia,a wielu z nas miało okazję chociaż je obejrzeć i jeśli ktoś napisał o tym na jakimś forum genealogicznym ,to informacja ta została przywalona stosem innych informacji i trudno ją teraz odnaleźć. Właśnie Forma encyklopedii ma tą bardzo znaczącą przewagę na informacjami pisanymi na forach. Tu wpisana w opracowaniach w danej parafii nie "przysypana" jest stosem innych informacji.