Literatura na ten temat jest dość skąpa. Na palcach jednej ręki można wymienić publikacje i to zaledwie z 1990-tych.
Z publikacji z tego okresu (lata 90-te) dość trudno wymienić z punktu rozpatrywania gałęzi genealogicznych ilu faktycznie mieszkańców Warszawy
(przedwojennych) doczekało bez opuszczania W-wy od października 1944 do 17.01.1945 r.(Po tym dniu napływ ludności do zrujnowanej W-wy bardzo znaczny).
Ilu mieszkańców w dniu wyzwolonego przez Armię LWP i Sovietów- miasta Warszawy mogło przywitać fizycznie na zrujnowanych zgliszczach W-wy (szacunkowo 400 -1000 ludzi).
Pomijamy tu charakter wyznania żydowski, katolicki itp.(ważny on był jedynie przy decyzji przy konieczności opuszczenia W-wy, nakazany przez Niemców po kapitulacji powstania w październiku 1944r.)
Wielu "robinsonom warszawskim" udało się wydostać z Warszawy przed przybyciem sowietów-"wyzwolicieli". (nie ma nawet przybliżonej ilości tych którzy dotrwali w gruzach miasta do dnia tzw. "wyzwolenia W-wy".
To symboliczne wyzwolenie, jest naprawdę symbolicznym. Niemcy uciekli dnia poprzedniego, a w/g Niemców "szczury" czyli robinsonowie warszawscy którym udało się przetrwać w Warszawie do ostatniego dnia przed wyzwoleniem były śladowe i bez znaczenia.
Praktycznie nie było kogo wyzwalać (Sowieci). Może ruiny nieistniejącego miasta i niewielu robinsonów warszawskich. Opór wroga (Niemców) dla "zdobywców" nie istniał . Relacje "wyzwalających"- to -wymarłe i "bezludne" miasto oraz ogrom gruzów i sroga zima.
Dodatkowo cała masa Polaków pozostałych w październiku 1944 pomagająca Niemcom w systematycznym niszczeniu Warszawy (ekipy wysadzające infrastrukturę -za obietnicę przeżycia i uniknięciu wygnania z W-wy (po upadku powstania) , nie wliczając w to typowych volksdeutsch-ów warszawskich liczących do końca ,że Rzesza się obroni ,a ONI po zwycięstwie będą tu rządzili i będą "PANAMI" na swych włościach.
Pytanie o wykazy indeksów osobowych ( w większości znane ,ilość schronów i rozmieszczenie w ruinach W-wy). stan na 17.01.1945
Czy można nazwać robinsonami tych, którym udało się uciec z W-wy przed faktycznym wyzwoleniem W-wy , oraz tych którzy uniknęli represji ze strony Niemców (po powstaniu -za wysługiwanie się najeźdźcom) i dotrwali do dnia wyzwolenia zasłaniając się przymusem.
marksp
Załącznik rysunkowy z publikacji internetowych
