Opracowania parafii warszawskich

marksp
Site Admin
Site Admin

Re: Opracowania parafii warszawskich

Post autor: marksp » 29 września 2010, 18:19 - śr

Parafia Św.Andrzeja Warszawa Małż-1841 (niedostępne ZOSIA-brak rocznika) są dostępne dla zalogowanych Wolontariuszy 185 poz.Opis jw. Kolumna Nr 1 to Nr Aktu (nie l.p.) Małżeństwa inne roczniki dostępne w ZOS-i.

marksp
Site Admin
Site Admin

Post autor: marksp » 04 października 2010, 15:06 - pn

Parafia Św.Andrzeja Warszawa Zgony-1827 (niedostępne ZOSIA-brak rocznika) są dostępne dla zalogowanych Wolontariuszy 501 poz.

Zapisy z sumariuszy.Można zwrócić uwagę na stosowanie przez zapisującego formy -ski zamiast -wski ,oraz częstą pisownię litery "y" zamiast "j"

Marek_Jabłonowski

Post autor: Marek_Jabłonowski » 04 października 2010, 16:00 - pn

Witam!
Aktywność Wolontariuszy wprost mnie poraża. Poszczególne pliki są ściągnięte tylko przez moją skromną osobę.
Nie ma chętnych do indeksowania nawet "swoich" parafii - patrz zgłoszenia.

marksp
Site Admin
Site Admin

Post autor: marksp » 04 października 2010, 18:06 - pn

Cóż to skutek i wynik złych przyzwyczajeń. Na początku ( w tym również ja) miałem nadzieję ze dając przykład i robiąc dla innych różne rzeczy i opracowania pociągniemy rzeszę chętnych do naśladownictwa w tym zakresie.Zapotrzebowanie na skany metryk i indeksy jest i było ogromne (jeszcze 2 lata temu kiedy próbowaliśmy z Mormonami).Wszyscy mieli nadzieję ze ruszy tzw. pospolite ruszenie i zabraknie materiału do obróbki dla chętnych.Deklarujących pomoc w indeksacji na forach było również dużo. Czas pokazał ,że deklaracje to puste obietnice ,bo wielu zbyt często ciągle zalewało innych prośbami o pomoc w ich indywidualnej sprawie (poszukiwania) i dlatego składali puste obietnice ,aby nie wyglądało to na typowe pasożytnictwo na forach. Na samym początku nie można było sprawdzić wiarygodności tych pustych deklaracji (bo nie było skanów) ,ale kiedy skanów się namnożyło to i Ci deklaranci zniknęli. Zaglądają jedynie ukradkiem na fora ,aby będąc niezalogowanymi ,uszczknąć coś z tego co inni zrobili.Oczywiście ani im w głowie ,żeby sami coś od siebie dodali.
Wielki czas na to (praktyka i perspektywa czasu-pokazała ) żeby zacząć eliminować cwaniactwo i pasożytnictwo.

Teraz po upływie kilku lat (2-ch) można powiedzieć ,że dobrze się stało iż nie narobiliśmy sobie wstydu u Mormonów ,bo akcja obliczona na co najmniej parę tysięcy wolontariuszy (taki był zapał i chęci deklarantów) rozwijałaby się na dzisiejszym poziomie Kilkudziesięciu zaangażowanych i robiących zdjęcia i indeksy w skali całego kraju.Takimi siłami to wiele nie można zdziałać ,kiedy do zindeksowania jest parę miliardów rekordów.

Zastanawia mnie również jedno .Kim Ci z młodego pokolenia będą indeksować zasoby Mazowsza za kilkanaście lat ,kiedy ostatni z "PRL-u" opuszczą ten świat. Nowo-moda na języki zachodnie (angielski) nie rokuje dobrze.Może przyszły intratny zawód -- to Tłumacz metryk z języka rosyjskiego i tu zapobiegliwych rodziców trzeba ukierunkować.

Większość sądzi (bo tak niektórzy przyzwyczaili) ze i tak i tak Jakiś "nawiedzony" wcześniej czy później zaindeksuje i wstawi do INTERNETU gotowca. Więc sprawa jest prosta ,jeśli mi się nie spieszy to poczekam na darmochę ,ale sam palcem nie kiwnę i nie zamierzam w żaden sposób pomagać. Jeśli już będzie gotowe i zrobione to owszem za darmo mogą sobie to pobrać.

Marek_Jabłonowski

Post autor: Marek_Jabłonowski » 04 października 2010, 19:41 - pn

Witam!
Zgadzam się z tym, że wiele osób deklaruje swoją pomoc w indeksowaniu parafii i to najlepiej tych które je interesują, i na tych deklaracjach się najczęściej kończy.
Nieliczne osoby po otrzymaniu indeksów z "jakiejś" parafii opracowują je w krótszym lub dłuższym czasie.
Inni rezygnują z kilku powodów:
1/ nieczytelne sumariusze roczne (głównie z powodu niestarannego pisma księży),
2/ żle zrobione skany (niewyraźne, zaczernione),
3/ uszkodzone strony,
4/ nieznajomość lub słaba znajomość języka w którym sporządzone są sumariusze,
5/ pretensje pseudo genealogów, że źle zostały odczytane nazwiska,
6/ pisma ponaglające od administratorów portali genealogicznych.

Administratorzy zapominają, że wolontariusz opracowuje indeksację w wolnym dla siebie czasie, po godzinach pracy, w godzinach wieczornych, wielokrotnie kosztem snu.
Sam zostałem "pogoniony" przez admina jednego z portali. Wg tej osoby było tylko kilka skanów. Ja naliczyłem ich ponad 140 sztuk.
Dlatego też nie zgłosiłem się do opracowywania parafii warszawskich, w ramach asc.genealodzy.pl.
Wolontariusze deklarowali opracowywanie od 100 do 200 metryk dziennie. Nie dałbym gwarancji, że taką ilość danych dzień w dzień przerobię.

Tylko ten kto zindeksował chociaż jedną parafię, wie ile zdrowia i czasu go to kosztowało.
Dlatego jestem za darmowym dostępem do indeksu i odpłatnym dostępem do szczegółowych danych.

marksp
Site Admin
Site Admin

Post autor: marksp » 04 października 2010, 21:13 - pn

"Tylko ten kto zindeksował chociaż jedną parafię, wie ile zdrowia i czasu go to kosztowało.
Dlatego jestem za darmowym dostępem do indeksu i odpłatnym dostępem do szczegółowych danych."

Jest zbyt mało tych którzy zrobili chociaż jedną parafię(już nie mówić o parafii -choćby jeden rocznik) i ich wiedza ile zdrowia i czasu.... jest tylko jakimś bladym pojęciem o tym ,że to takie proste (bo innym to łatwo przychodzi). Oni nawet nie próbują ,bo po co mają się uczyć ,męczyć -marnować swój cenny czas -który można wykorzystać na o wiele przyjemniejsze zajęcia i rozrywkę.Przecież liczy się efekt końcowy.Ktoś to wreszcie zrobi ,a oni i tak bez żadnego wysiłku i kosztów sobie to sciągną. W żaden sposób nie wpływa to na wyobraźnię i zaangażowanie.W ten sposób oglądając się jeden na drugiego ,ze to On zrobi ,a nie ja --bo ja nie mam czasu i umiejętności, powoduje ze czas płynie a, większość zachowuje postawę wyczekującą (na gotowe zrobione przez innych).

Nie ma szansy na zrobienie indeksów które czekają w kolejce .Zaledwie napoczęte jest kilka parafii (mowa o tych do 1900r) z Mazowsza .Kiedy doczekają się 18w. łacina i potem rosyjski (mał,ur,zg).Przy takim zaangażowaniu ludzi to bardzo długie lata. Trzeba inicjować takie działania ,aby mobilizowały ,a nie demotywowały.Jeśli mogę to mieć za darmo i ktoś to zrobi -to ja sobie spokojnie poczekam nigdzie się nie angażując i nie ponosząc żadnych kosztów.

Ponadto panująca zasada - mnie reszta nie obchodzi --ważne żeby w tych indeksach były interesujące mnie nazwiska -po co mi ta cała reszta.(indywidualizm)

Z samymi indeksami rocznymi (bez metryk i danych) też ktoś to musi wykonać .Niewiele się to różni od pełnej indeksacji (choć o wiele mniej pracy),bo tych też nie ma komu robić i zasada jest ta sama.Poczekam aż ktoś zrobi -a ja mając gotowca napiszę do archiwum i za 10 zł przyślą mi np.fotokopię.Nie muszę nigdzie należeć -płacić składek, w archiwum nie zapłacę za kwerendę i czysty zysk.(ja jestem poszukiwacz tylko własnych korzeni - nie geneolog--ktorego zainteresowania powinny być dużo szersze).

Jeśli będziemy mieli tylko w/w --to genealogów rozwijających genealogię również nie będzie.Sami indywidualiści.

marksp
Site Admin
Site Admin

Post autor: marksp » 08 października 2010, 08:50 - pt

Parafia Św.Andrzeja Warszawa Małż-1834 (niedostępne ZOSIA-brak rocznika) są dostępne dla zalogowanych Wolontariuszy 179 poz.

Spisy z sumariusza

marksp
Site Admin
Site Admin

Post autor: marksp » 15 października 2010, 10:33 - pt

Polegil w powstaniu warszawskim 1944 -do uzupełnienia

marksp
Site Admin
Site Admin

Post autor: marksp » 28 grudnia 2010, 11:31 - wt

Małżeństwa Św.Andrzej 1846 i Ur.1842

marksp
Site Admin
Site Admin

Post autor: marksp » 03 stycznia 2011, 20:51 - pn

Św.Andrzej Zgony z Indeksów rocznych (nieweryfikowane)

Ustawienia (sortowanie) w/g kolejności aktów - wyeliminowanie gubienia aktów-Nazwisk

W niektórych rocznikach brakuje po 1-nazwisku (ominięte w spisach rocznych)

Ponieważ baza Andrzeja zawiera(moja) zawiera zaledwie ok.60.tys nazwisk (bez powtórzeń) nie ma jeszcze możliwości dokładnej weryfikacji Nazwisk .Inne dostępne bazy (Geneteka) zawiera dużo mniej rekordów i to z powtórzeniami typu Vel i dubletami w numerach aktów.

Z czasem nastąpi weryfikacja tych nazwisk ,przy rozwoju dalszej indeksacji roczników ,poprzez zastosowanie odpowiednich filtracji do szybkiej korekcji zapisów.

ODPOWIEDZ