Uruchomienie GenParaf

Moderatorzy: marksp, JanuszStankiewicz

marksp
Site Admin
Site Admin

Uruchomienie GenParaf

Post autor: marksp » 01 października 2009, 18:53 - czw

Zgodnie z zapowiedziami ,przy naszym Forum znajduje się już baza
do której można wpisywać dane dotyczące parafii -- Info o parafii
Wpisane są tam już podstawowe dane.
W pierwszej kolejności będą uzupełniane :
-----------------------------------------
Księgi metrykalne od rok : od kiedy spotykane są jakiekolwiek z tej parafii
Archiwum Państwowe : jakie roczniki są dostępne w archiwach państwowych
Archiwum Kościelne : jakie roczniki są dostępne w archiwach kościelnych
Pierwszy kościół na ter.parafii w roku : data mówiąca o tym że księgi były wcześniej ale się nie zachowały
Powstała z podziału innych parafii : z jakich parafii - nazwy, miejscowości - wskazówka
gdzie można szukać wcześniejszych ksiąg.

W części opracowania można wpisywać informacje o mikrofilmach z danej parafii ,jak i istniejących opracowaniach akt metrykalnych.Wzór wpisów grójecki wytłuszczony.

Pierwsze zadanie -ustalenie różnic w zachowanych księgach metrykalnych z Mazowsza
(porównanie Arch.Koś i Arch.Pań) co powinno być jest jeszcze w parafiach.

Wejście do strony głównej encyklopedii za pomocą przycisku GENPARAF7 znajdującego się pod logiem Maz TG .

.Należy wejść do kategorii Twórcy Metryk Parafialnych i wybrać
odpowiedni powiat w woj. mazowieckim ,a następnie interesującą nas parafię.

==========================Obecne zmiany adresu do wersji zmodernizowanej GENPARAF7

http://znajdzprzodka.pl/GENPARAF7/index ... 2%C3%B3wna STRONA GŁÓWNA
A wejście do Encyklopedii parafii poniżej
http://znajdzprzodka.pl/GENPARAF7/index ... rafialnych

Zatoka

Re: Uruchomienie GenParaf

Post autor: Zatoka » 01 października 2009, 22:32 - czw

Muszę Ci powiedzieć Marku, że bardzo mnie rozczarowałeś uruchamiając kolejną Wiki. W bezpośrednich rozmowach wskazywałem Ci sens połączenia Twojego projektu „Twórcy metryk parafialnych” z moim projektem „Parafia ….. – kompendium wiedzy”.

http://www.ptg.gda.pl/forum/index.php?t ... b333a261ba

Co dalej?
Będziemy tworzyli dwie konkurencyjne encyklopedie dla szerokich mas?
Jak one nas potraktują?
Czy to ma być przykład praktycznego jednoczenia się środowiska w imię nadrzędnego dobra?

Podobnych pytań mógłbym postawić jeszcze wiele ale te chyba wystarczą.

Pozdrawiam

Janusz

Awatar użytkownika
Artur_Gorzelak
Aktywny użytkownik

Post autor: Artur_Gorzelak » 02 października 2009, 00:02 - pt

A nie można by informacji dotyczących Mazowsza przenieść do zwykłego htmla? Stosowanie wiki do tekstu nieopisowego w którym nie ma całej masy odnośników, to jak łapanie motyli karabinem snajperskim. Pomijając oczywiście estetykę całego rozwiązania. Dodatkowo powinniśmy promować swój rejon, a nie włazić z butami gdzie indziej? Potrzeba bardzo drobiazgowego opracowania i wyeksponowania parafii mazowieckich i na tym powinniśmy się skupić.
pozdrawiam - Artur

Awatar użytkownika
JanuszStankiewicz
Site Admin
Site Admin

Post autor: JanuszStankiewicz » 02 października 2009, 07:56 - pt

.
Uruchomiona przez Marka GenParaf - jest wersją próbną, zatem będziemy mogli ją kształtowac wg,. własnego uznania.

Nie sądzę, żeby była to konkurencja dla innych - jest w tym względzie wolny dostęp do netu, a oprogramowanie bezpłatne.

Marek "kocha swoje dziecko" i chciał je pokazać światu bez konieczności opierania się na innych portalach, owszem jest to w jakims sensie powielanie - ale może w niedalekiej przyszłości będzie najlepszym kompedium wiedzy dla rejonu Mazowsza ...

Ja myślę, że:
po pierwsze - nie jest to produkt może "sztandarowy i unikatowy" - ale potrzebny,
po drugie - dajmy wolną rękę Markowi - może potrafi z niego zrobić HIT ...
.
Janusz Stankiewicz
http://www.stankiewicze.com

Awatar użytkownika
Artur_Gorzelak
Aktywny użytkownik

Post autor: Artur_Gorzelak » 02 października 2009, 09:09 - pt

Ale ja nie mówię żeby zrezygnował ze swojego projektu, tylko żebyśmy kawałek tego przerobili na html jako zalążek kompendium wiedzy o Mazowszu. Nic nie poradzę że chronicznie nie znoszę wyglądu skryptu wiki (bardzo nieczytelny) i ostatnią rzeczą jaką chciałbym widzieć to oparty na tym portal.
pozdrawiam - Artur

Awatar użytkownika
JanuszStankiewicz
Site Admin
Site Admin

Post autor: JanuszStankiewicz » 02 października 2009, 09:43 - pt

.
Arturze - doskonale Cię rozumie, ale html jest prostym programem - umożliwiającym ściągnięcie danych bez jakiegokolwiek problemu - właśnie dzięki "zawiłości" Mediawiki - trudno jest sciągną wszystko od razu ... mam w tym niejakie doświadczenie - bowiem moje list osób są powielane na różnych stronach w necie i to bez pytania, czy podania chociażby linku ...

To jest własnie to co już opisywałem - ja się napracuję, a inni wykorzystują to w sposób bezwględny, dbając tylko o własne ja ... nie będę tego szerzej opisywał, bo znowu ktoś zrobi z wycinków mojego posta - "Main kampf" ...

Zatem niechaj będą pewne ograniczenia, a Marek niechaj sobie nad tym wszystkim pracuje ...

mamy na serwerze dość miejsca na inne pomysły - może nie takie "przestrzeniożerne" jak publikacja skanów metryk ... ale troszkę jest... przysyłajcie ...
.
Janusz Stankiewicz

Awatar użytkownika
Artur_Gorzelak
Aktywny użytkownik

Post autor: Artur_Gorzelak » 02 października 2009, 10:03 - pt

Ale teraz trudność kopiowania danych niczym nie różni się od tej w htmlu, wystarczy wejść na jakiś dekanat i mamy piękną listę parafii <ctrl+c> <ctrl+v> gotowe. Dobra, to może z innej strony, będzie robiony jakiś portal czy pozostajemy tylko przy forum? Bo skoro wszystkie dane wprowadzimy do wiki to raczej nic ciekawego nie zostanie do prezentacji.
pozdrawiam - Artur

Awatar użytkownika
JanuszStankiewicz
Site Admin
Site Admin

Post autor: JanuszStankiewicz » 02 października 2009, 10:20 - pt

.
Nie sądzę, żeby GenParaf wyczerpało wszystkie ścieżki rozwoju portalu ...

Jak napisałem - w poprzednich działach - musimy stworzyć stronę główną naszego towarzystwa z której będą prowadziły linki do innych podstron - w tym np. naszego forum.

Ja nie czuję się na siłach stworzenia strony głównej w php - prosiłem zatem o pomoc w tym względzie łącznie z deklaracją kto może zostac jej administratorem i jednocześnie wprowadzać nowe informacje, nowinki itp. wiadomości
- ja zdecydowanie tego robić nie chcę (vide moja odpowiedź dla P. Jacka), aby z góry nie przylgnęło określenie do MazTG, którymi szafują co poniektórzy "medianci" PolTG ...

Propozycje stron - proszę podawać jako obraz np. jpg. - jako załączniki do postów - każde działanie i pomoc w tym względzie jest nam niezbędna...
.
Janusz Stankiewicz

Awatar użytkownika
Artur_Gorzelak
Aktywny użytkownik

Post autor: Artur_Gorzelak » 02 października 2009, 10:57 - pt

Z tego co wiem, to od podstaw raczej stron się nie robi (no chyba że to jakieś specjalne rozwiązanie). Najszybszym i najefektywniejszym rozwiązaniem na początek to jakiś system CMS typu Joomla, Wordpress itp. Do tego trzeba znaleźć jakąś fajną skórkę i po zainstalowaniu tego wszystkiego lekko przerobić do potrzeb (zabawa CSS'em + dodawanie odpowiednich modułów). Zarządzanie i uzupełnianie danych w takim systemie to kilka kliknięć w panelu administracyjnym. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest możliwość udzielenia częściowych uprawnień do edycji strony (czyli np. dopisywanie artykułów w danej kategorii). Przykładem takiej suchej instalacji WordPressa i kilkuminutowej zabawy z konfiguracją (jakoś nie miałem czasu się dalej tym pobawić zwłaszcza że administracja jest w języku angielskim) jest http://www.szkic.pl/studio/# .
pozdrawiam - Artur

Awatar użytkownika
JanuszStankiewicz
Site Admin
Site Admin

Post autor: JanuszStankiewicz » 02 października 2009, 11:03 - pt

.

No i bardzo dobrze na początek (szczegołnie z tym dostepem innych do wpisywania informacji - musi byc głównodowądzący, ale też i inni, aby zachować pewien stopień kontroli nad "głównym" ) - tylko, że temat trzeba koniecznie pociągnąć dalej tj. nasze logo, początkowe informacje itp... czy podejmiesz się administrowania strony głównej?

Proponowałbym tylko zmianę kolorystyki np. tła na jaśniejszą zieleń - bo dla mnie wygląda obecnie troszke przygnębiająco ...
.
Janusz Stankiewicz

ODPOWIEDZ